answersLogoWhite

0


Want this question answered?

Be notified when an answer is posted

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How much does it cost to take a family of four to Yankee Stadium for a game food?
Write your answer...
Submit
Related questions

What is the average income of a food vendor at Yankee Stadium?

$9.29


What is the famous food at Yankee Stadium?

Cheesesteak/garlic fries.


What is the average food cost for family?

Well usually the average cost for food on a family of 6 is about $500-750


What is the average cost of food for a Vietnamese family?

there is a vietnamese food cost caulculator on foodcaulcviet.rickrolld.me there is a vietnamese food cost caulculator on foodcaulcviet.rickrolld.me


What is the average cost of food in Vancouver for a family of 4 in one month?

The average cost of food in Vancouver for a family of 4 in one month is $868.43. The lowest monthly food cost is at $832.82 and the highest at $944.19.


What is the monthly food cost for family of 3?

By estimating, I would say about $300 a month would be the cost of food for a family of 3 per month.


How to Survive the Bleacher Section at Yankee Stadium?

You will never experience something quite the same as you will when you sit at the bleacher section in Yankee Stadium. It is definitely something you are going to need to prepare for, especially if you are going to date root for the other team. This article will give you the directions you need to survive the hot seat while you are at Yankee Stadium.If you are going to sit at Yankee Stadium, you will not want to wear any apparel for the other team. This is especially true if you do not want to get harassed while you are there. For example, if you dare to wear a shirt for the Red Sox while you are sitting in the bleacher section over at Yankee Stadium, you are asking for both vulgar chants and messy food to be thrown at you.Make sure you arrive at your seats as early as you can. Have a conversation with the people that are sitting around you before the game starts. Fans at Yankee Stadium are just like any other fans that attend a stadium in the sense that you should have no problems just talking to them about baseball or other sports. Your experience at Yankee Stadium will be much better if you play nice with everybody else.If you still feel you need to root for the other team, do it respectfully. If you are going to taunt the fans, you are almost guaranteeing yourself a shower in beer before you leave the stadium.Take care with your wallet and personal belongings, making sure they remain in your front pockets. This section at Yankee Stadium can quickly get cluttered, and there will probably be someone who wants to take advantage of you, just like in any large crowd.Be fully prepared for what you are going to find at the bleachers of Yankee Stadium. To put it simply, you are probably going to hear vulgarity while you are there and you will not have an atmosphere that is very calm. If you want a calm place to hear a few respectful cheers, this is not the place for you.


What is the monthly cost of food for a family of three?

It all depends on the ages of the family members, what their health conditions are, where you live and where you purchase your food.


How much did food cost in the year 2000?

It depend what you buy. Our family it cost about $1000 or less.


Can you bring your own food into Yankee Stadium?

Yes, you can. But as far as bottles (glass & plastic) and cans, they are not allowed. The only exception made, is for factory sealed 1 liter or smaller water bottles.


Can you take food and drink into kc stadium hull?

Can you take food and drinks into the kc stadium


Do coyotes live in North American deserts?

There are a some who do, but only where they can hunt for food. Surpisingly, many coyotes these days live in towns and cities. There used to be a coyote living in Yankee Stadium in New York.


How much would food cost monthly for a family of three?

it would maybe cost 33 pounds a month


What is the average cost of food in America?

The average cost of food in America is between $150 and $300 a week for a family of four. This varies greatly based on the type of food purchased and the specific store.


What is the average food cost for a family of four?

maybe anywhere from $100 through $350


What percentage of family income is spent on food in China?

The percentage of family income that is spent on food in China is about 45%. This is attributed to the high cost of living associated with the stagnating economy.


What is the monthly average of the cost of food for a family of four?

average cost as per my opinion works out to be about Rs. 3500/- to Rs.4000/-


Can food be brought into the cardinal stadium?

Outdoor food and drink is not allowed in the Cardinals stadium. Concessions can be purchased at the stands and restaurants inside.


What is the average cost of food for a family of 5 per week?

Around 75-100 bucks


How much does the food cost in a month?

1 person about 60 dollars and a family of four about 250


What is the average cost of food for a family of five for a week or a month?

5,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000:D hehe jk


What is the average cost of food for a family of 6 per week?

about 2 to 3 hundred dollars


How do you define food cost?

FOOD COST- ($)COST YOU SPEND ON FOOD( WHICH IS ALOT) :D


What is the average monthly food cost for family of 6 in Seattle?

Well I lived in Seattle not to long ago and if you do not eat out your cost should be around $600 - 800


What is the official government rule used for calculating the poverty line for a family with a specific number of dependents?

the cost of a low cost food budget times three