answersLogoWhite

0


Best Answer

£24,000

User Avatar

Wiki User

9y ago
This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How much does it cost to feed a lion per week?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

How much does it cost to feed a Panda for a week?

i have no idea but i think its alot


How much does it cost to feed a bear for a week?

Elephant's eat about 300-350 pounds of food each day. Their diets include roots, berries, bark, grass, leaves, seedpods, and other fruit's. Now to answer your question, 'How much does it cost to feed an elephant for a week'- the answer is free. The cost may vary. If you live by a forest it could be free.


How much would it cost to feed an elephant?

5 dollarsabout 75grand


If it costs 90 to feed a family of 3 for one week how much will it cost to feed a family of 5 for one week?

90 to feed a family of 3 for a week => 30 to feed one for a week => 30*5 to feed a family of 5 for a week ie 150. However, this assumes that it costs the same to feed adults and children in a family (unlikely), and that there are no economies of scale (also unlikely).


How much feed do you feed a 3 week old chick?

it take a week


How much does it cost to feed a reptile per week?

this question is unable to be answerd try again next year :(


How much does it cost to feed a cat a week?

I feed my cat for about 4 dollars a week. I buy a 20 pound bag about once a month and feed him twice a day, about 2/3 a cup. It is fairly simple and easy to afford.


What is the cost of feeding an African village?

it cost over 6,000,000 dollars to feed a small village for a week, peggies cove it cost over 6,000,000 dollars to feed a small village for a week, peggies cove


How does it cost to feed a child for a week?

no one knows lol jk


How much do you feed ants per week?

2 times per week


if I feed my dog two times a day three times a week how much food is that?

you feed your dog 6 times a week


How much do dead mice cost for snakes?

Around $1.50. For live mice it cost 3 bucks. If you want a corn snake, you only have to feed it once a week! But that adds up! ($310.00 a year!)