Sports Business mag reported in 2006 that the spend per fan (ticket, parking, food, etc.) at a Major League Baseball game ranged from a low of $30 (KC Royals) to $72 (Red Sox). The average for all of MLB was $43 per fan.
Wiki User
β 11y agoWiki User
β 9y agoThe average person in the United States will spend about 500 dollars a year attending and watching sporting events. Some spend more than this.
Wiki User
β 11y agoprofessional:200$
Tom Scheurer
LA Dodgers $77 per game.
A fan cost index is a total $ amount which it costs the average family of four to attend a sporting event. Included in the fan cost index are; four hot dogs, 4 regular pop, two small beer, two game programs, parking, two average priced adult tickets, two average priced youth tickets, and two adult caps.
Woodstock tickets cost six dollars a day. So it cost a total of eighteen dollars to attend the three day event.
It depends where the sporting goods department is located in the world. Labour costs vary hugely in different countries. A location is required to answer this question.
The cost varies from program to program and depends on where you live and what kind of financial aid you get. Out of pocket, the average is about $10,000-$12,000.
The cost for a degree in animation education will vary depending on the institution you attend. On average it will cost about $15,000 per year.
It is difficult to describe the average cost of special event marketing without knowing the particular event or the exact size. A huge event could cost thousands of dollars up to millions of dollars to market. Also the cost of the labor and security must also be considered depending on event venue.
The cost varies with different schools but on average it is between $7000 and $15000 to attend paralegal school. There is funding you can apply for so please check your local library for any information that can help lower the cost.
No clue about the average. I attend a private school, regionally accredited, $15,000/yr, there abouts.
The average cost for a 3 days event packed into one day is $360.00 it varies by location.
It will cost about $16,000 attend for four years.
For the 2011-2012 school year (fall and spring): Tuition = $22,834 Room & Board (average) = $8,830 Student Fees = $1,142 Books and Supplies= $1,000 Average total cost = $33,806