answersLogoWhite

0


Best Answer

I can tell you one thing...

For good skates and a good coach to teach you, it coasts a LOT of money.

User Avatar

Wiki User

2013-03-04 23:25:18
This answer is:
User Avatar
Study guides

Sports

19 cards

What is Alpine skiing

Approximately how many kilometers are covered in a 9 mile race

What condition results when muscles waste away because of neglect

What holds a ski boot to a ski

➡️
See all cards
No Reviews

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How much does ice skating skates and lessons cost together?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

How much do lessons and ice skates typically cost?

For beginners, ice skates will cost around $100-$200 depending on the skates. The lessons vary in costs, but group lessons will generally be cheaper than private lessons. Group lessons are usually around $20 per lesson - but you will have to buy a package. Individual lessons are typically around $100 per session.


How much money does it cost to usually go ice skating?

If you have your own skates it is cheaper and if you take lessons at the icerink normally you dont have to pay to use the rink. It is normally 7-8 dollars. It depends


How much does it cost to roller skate at Wheels roller skating rink?

it cost 2 dollars for inline skates


How much does it cost to go skating?

This will depend upon where you are going skating at. It will also depend upon if you have your own skates. You should expect to pay close to $10.


How much does it cost to get in martin Luther king skating rink on 76th and racine?

it costs $3.50 with the rental of the skates and i think 50 CENT IF YHU HAVE YOUR OWN SKATES.......


How much does the united skates skating rink cost today?

More money than u have looser..... your welcome


How much roller skating cost?

roller skates normally cost the size that it is, if its for children it will maybe cost a little number, and for adults it would cost about a middle number.


How much do roller skating cost?

roller skates normally cost the size that it is, if its for children it will maybe cost a little number, and for adults it would cost about a middle number.


How is math used in figure skating?

Math is used in ice skating by the speed you go, how much they skates cost, and also how the judges score you. There are other ways they are similiar.


How much does ice skating cost?

I am 12 and skate competitively! My lessons cost - $105 an hour My costumes for competition/show case - $200 Ice Time - $15 per hour Skates - $150... but i have custom skates... $1,500 (including pattern 99 blades) There is much more including practice wear, strength and conditioning, cost of competition, etc. but these are just basics! I am competitive so i have 5 lessons a week - $525, Compete 4 times a year (but reuse the costume until i grow out of it) - $400, Skate 2 hours 5 days a week - $150, And get new skates until i grow out (maybe once every 2 years) - $150 So as you can see figure skating is a very expensive sport if you want to be competitive but its worth it! Because once you step on the ice you feel free


How much to ice skating boots cost?

I dont know what kind of boots your talkig about, I mean for what sport? Speed skating boots range from 300-1500 CAN dollars, Hockey skates can be from about the same but maybe a bit less. But if you join a club you can most-likely rent them for much less.


How much did Amelia Earhart lessons cost?

Her flying lessons cost $1,000 .

People also asked